W latach 2018-2019 w Polsce powstało Centrum Polsko-Kazachstańskie przy Uniwersytecie Państwowym im. Jana Amosa Komeńskiego w Lesznie, Centrum Kultury Kazachskiej „Kazach Eli” w Wyższej Szkole Ekonomicznej w Bydgoszczy, Młodzieżowe Centrum Kulturalno-Oświatowe „Abaj” w Świeciu, Centrum Kultury i Nauki Kazachstanu im. Abaja w Akademii Pomorskiej w Słupsku.

Odbyła się wymiana występów znanych zespołów i artystów z obu krajów. W dniu 20 listopada 2018 roku w Warszawie w ramach festiwalu „Żania Aubakirowa i gwiazdy” odbył się koncert Ż. Aubakirowej.

Od października do grudnia 2018 r. w Muzeum Narodowym w Gdańsku prezentowana była wielkoformatowa wystawa „Dziedzictwo Wielkiego Stepu: Arcydzieła sztuki jubilerskiej” z Kazachstanu zbiegająca się z obchodami 100. rocznicy odzyskania przez Rzeczpospolitą niepodległości.

Ważnym elementem interakcji kulturowych jest współpraca w kwestiach etnicznych Polaków mieszkających w Kazachstanie i będących „pomostem łączącym” między naszymi państwami (Polonia w Kazachstanie liczy ok. 34 tys. osób).

 

Dnia 19 czerwca 2019 r. mieszkaniec Turkiestanu Tassybaj Abdykarimow jako pierwszy obywatel Republiki Kazachstanu został odznaczony medalem „Virtus et Fraternitas” przez Prezydenta RP Andrzeja Dudę. Medal ten przyznawany jest osobom, które pomogły Polakom, którzy stali się „ofiarami totalitarnych ustrojów XX wieku” jako symbol pamięci i wdzięczności za „wybitną odwagę w obronie godności ludzkiej”.

Dnia 12 września 2019 r. w starej galerii Biblioteki Państwowej w Lublinie odbyła się wystawa zdjęć „Wielcy myśliciele Wielkiego Stepu. Historia i kultura Kazachstanu ”.

W ostatnich latach również współczesna kazachstańska muzyka co raz częściej zdobywa serca Polaków. Szczególną popularnością w Polsce cieszy się gwiazda kazachstańskiej muzyki pop, piosenkarz Dimasz Kudajbergen (Dimash Kudaibergen).

Światową sławę Kudajbergen uzyskał w 2017 roku, w którym otrzymał premię Top Chinese Music Award w nominacji „Najpopolarniejszy piosenkarz w Azji ” oraz premię Hollywood Music in Media Awards w nominacji „The Best Original Song of Video Game”. Od tego czasu wielbicieli niezwykłego głosu i piosenek Kudajbergena na całym świecie przybywa jak grzybów po deszczu. Fankluby Kudajbergena  działają obecnie już w 47 krajach świata, w tym też w Polsce. Liczny (skupiający ok. 13 tysięcy followersów na Facebooku) i prężnie działający polski fanklub Kudajbergena wnosi znaczny wkład w popularyzację w Polsce zarówno twórczości kazachskiego wokalisty jak też kazachskiej kultury w ogóle.  

Dnia 29 czerwca 2020 roku, w ramach obchodów 175-lecia Abaja Kunanbajuły, w siedzibie polskiego operatora pocztowego "Poczta Polska" odbyła się uroczysta uroczystość emisji znaczka poświęconego wielkiemu kazachskiemu poecie i myślicielowi. W wydarzeniu wraz z przedstawicielami Ambasady wzięli udział kierownictwo Poczty Polskiej oraz polskiego MSZ.

Dnia 9 sierpnia 2020 roku odbyło się spotkanie literackie „Abaj. Polonia. Polska” (w formacie konferencji wideo) z udziałem przedstawicieli środowisk akademickich Kazachstanu i Polski, poświęcone twórczości wielkiego kazachskiego poety.

Dzieła klasyków literatury obu krajów ukazały się w języku kazachskim i polskim, m.in. dzieło Abaja „Qara sozder” w języku polskim w ramach 175-letniej rocznicy urodzin poety.